Ten serial to była prawdziwa bomba. Dystropijna przyszłość Republiki Gileadu w której płodne kobiety zmuszane są do rodzenia dzieci. Sława i multum branżowych nagród. Ale czy książka na podstawie której powstała „Opowieść Podręcznej”, warta jest przeczytania?
Fabułę znają wszyscy oglądający serial, więc tylko w skrócie ją przypomnimy. June jest jedną z podręcznych, czyli kobiet, które są zmuszane do odbywania stosunków z wpływowymi komendantami; nie dla przyjemności, ale po to, aby rodzić im dzieci. Dzieci bowiem w przyszłości praktycznie nie ma, a te nieliczne, które się rodzą, w większości nie są zdrowe (delikatnie mówiąc). Dlatego takie kobiety jak June są więzione i gwałcone, co ma umożliwić przetrwanie gatunku.
„…Syrena wyje i wyje. Ten dźwięk zwykle oznacza śmierć – wydają go karetki pogotowia i wozy strażackie. Być może i dzisiaj będzie to dźwięk wieszczący śmierć. Wkrótce się przekonamy. Co urodzi Warrena? Dziecko, zgodnie z ogólnymi oczekiwaniami? A może co innego, niedziecko, z główką jak szpilka, z psim pyszczkiem, podwójnym ciałem albo dziurą w sercu, albo bez ramion czy z błonami pławnymi u nóg? Kto wie. Kiedyś, owszem, potrafili to stwierdzić, za pomocą specjalnych urządzeń, ale teraz zabroniono takich praktyk… A szansa jest jak jeden do czterech, tyle wiemy z Centrum…”
Margaret Atwood – „Opowieść Podręcznej”, s. 136
Jest to powieść sprawnie napisana, wciągająca, surowa w autentycznie unikatowej fabule, ale zarazem nie stroniąca od słownych ozdobników. I ma bardzo żywo napisane dialogi, czy może raczej „rozmowy samej z sobą”, bo to taka forma komunikacji w niej dominuje.
Odpowiadając na pytanie z początku recenzji: tak, powieść Margaret Atwood zdecydowanie jest warta przeczytania. Choć, jak to zwykle w przypadku ekranizacji bywa; lepiej byłoby najpierw ją przeczytać, a dopiero później obejrzeć serial. Ale na taką kolejność, w przypadku większości z nas, prawdopodobnie jest już za późno.
Książka: „Opowieść Podręcznej”
Autor: Margaret Atwood
Gatunek: science-fiction, dystropia
Wydawnictwo: Wielka Litera
Liczba stron: 246 + komentarz historyczny
Pierwsze wydanie oryginalne: 1986
Wydanie polskie: 2017
