Blog

2020/09/09

Diuna 2020

Są takie ekranizacje, na które czeka się z niemożliwym do opanowania dreszczem emocji. Są takie powieści, które na amen wpisały się w historię literatury. I jest to jedno słowo, które czytającym fantastykę naukową, mówi wszystko. Diuna.

2020/08/31

Margaret Atwood – „Opowieść Podręcznej”

Ten serial to była prawdziwa bomba. Dystropijna przyszłość Republiki Gileadu w której płodne kobiety zmuszane są do rodzenia dzieci. Sława i multum branżowych nagród. Ale czy książka na podstawie której powstała „Opowieść Podręcznej” warta jest przeczytania?

2020/08/26

Romans na książce rysowany

O jakie to słodkie. On i ona. Oboje animowani na kartach książek. Dzieli ich wiele stron, łączy wiele opowieści.

2020/08/18

Trzy ryzyka czytania książki na plaży

Zwykle mówi się, że czytanie rozwija. Uczy. Sprawia, że stajesz się lepszym człowiekiem. Tak – to wszystko prawda. Ale są też ryzyka. Pojawiają się zwłaszcza wtedy, gdy książkę czyta się na plaży.

2020/07/27

Łukasz Orbitowski – „Święty Wrocław”

Czerń. To w niej znikają mieszkańcy Wrocławia. Zagnieździła się tuż obok, pod tynkami blokowisk. I sprawia, że ludzie niszczą wszystko dookoła, aby w niemal religijnym obłędzie przepadać w… właśnie: w czym?

2020/07/21

Książka jak łamigłówka

A może by tak zapomnieć o kolejności stron i czytać powieść wyrywkowo? Nie chodzi o eksperyment literacki, ale o faktyczną losowość. Spróbujmy – ciekawe czy ktoś zgadnie z jego tytułu pochodzą te cytaty?

2020/07/11

Nieodżałowany, zmarły w 2015 roku autor „Świata Dysku” (tylko na ten cykl składa się 41 książek, uwierzycie?), niebawem, bo we wrześniu, „wyda” swoją kolejną książkę.

2020/06/30

Jerzy Kosiński – „Malowany ptak”

Gdy jesteś dzieckiem, chcesz bawić się, rozrabiać, wygłupiać. Gdy jesteś dzieckiem podczas II Wojny Światowej, generalnie chcesz jednego: przeżyć. W przypadku „Malowanego ptaka” oznacza to przetrwanie niekończącego się pasma ludzkich okrucieństw i wojennych potworności.

2020/06/25

W głębi Netflixa

No dobrze: ekranizowanie za granicą powieści polskich autorów już nas nie dziwi. Lem, Sapkowski, Dukaj… Ale w drugą stronę to się nieczęsto zdarzało. Tym bardziej zaskakuje, że polska ekranizacja powieści Harlena Cobena jest… naprawdę niezła.

2020/06/12

Mała Kamasutra czytania książek

Legendarna, indyjska Kamasutra zawiera ponad 60 pozycji polecanych do uprawiania seksu. My za to polecamy naszą „czytelniczą mini-kamasutrę”, czyli 7 nieoczywistych pozycji, w których wygodnie czyta się książki.

2020/05/29

Jerzy Pilch nie żyje

Dziś, 29 maja, w wieku 67 lat zmarł Jerzy Pilch, pisarz, felietonista, laureat wielu nagród literackich, m.in. Nike 2001 za powieść „Pod Mocnym Aniołem”.

2020/05/28

George Orwell – Rok 1984

Zastanawialiście się kiedyś skąd wziął się zwrot „Wielki Brat patrzy”? Jeśli czytaliście „Rok 1984”, absolutną klasykę dystropijnych opowieści – znacie odpowiedź. Ale jeśli jej nie czytaliście; warto nadrobić zaległości, bo to od powieści Orwella zaczął się boom na snucie ponurych wizji naszej przyszłości.

2020/05/11

Książkobusy, czyli biblioteki na kółkach

To jest piękna historia. Historia o bibliotekach na kółkach, które już 150 lat temu zawoziły słowo pisane nawet do najmniejszych miejscowości Anglii, USA i innych krajów.

2020/04/27

„Overlook” czyli kolejny powrót do „Lśnienia” Stephena Kinga

Choć tym razem będzie to powrót troszkę inny: zrealizowany w postaci serialu, którego głównym „bohaterem” ma być sam… hotel Panorama.

2020/04/17

Jakub Żulczyk – „Wzgórze Psów”

Książka, która sięga wprost do śmierdzących bebechów prowincjonalnej Polski. Pełna opowieści toczących się w podłych knajpach, tanich rozgrywek marnej polityki z marnym biznesem oraz piekiełka społeczności w której wszyscy znają wszystkich. I nagle, w sam środek tej beznadziei, fabuła rzuca pierwszego trupa.

2020/04/15

„The Times”: „Król” Szczepana Twardocha książką miesiąca

Takie wiadomości lubimy bardzo. Prestiżowy dziennik przyznał książce Twardocha tytuł najlepszej powieści historycznej kwietnia. A to dopiero początek ciekawych informacji: w Polsce powstaje jej ekranizacja.

2020/04/09

Życzenia

To będzie niezwykła Wielkanoc. Mamy więc dla was niezwykłe życzenia.

2020/03/25

Koronawirus. Tak: działamy. Tak: wprowadziliśmy reżim higieniczny

Dla większości z nas obecny czas nie jest łatwy. Jedyne pocieszenie w książkach. Dlatego regularnie pracujemy: sprzedajemy i skupujemy książki – oczywiście – zachowując przy tym wszelkie zasady bezpieczeństwa.

2020/03/13

Koronawirus? Kup książkę, nie papier toaletowy!

Jak ktoś już słusznie zauważył; jeśli wymrzemy, to na odmianę grypy, nie na sraczkę. Papier więc jak najbardziej kup, na kwarantannę się przyda. Ale ten do czytania. Przecież będziesz miał teraz więcej czasu, a nie więcej… no: sam wiesz czego…

2020/02/26

Przyniosą ci książkę do domu. Z biblioteki

Gdy biblioteka obiecuje, że sama przyniesie czytelnikom książki do domów (nieodpłatnie!), to wiedz, że coś się dzieje.

2020/02/22

An-Mar czyli: „tak, to nadal my”

Nasz renaming, czyli dlaczego zmieniliśmy nazwą na Hanoteka?

2020/02/17

Detroit. Sekcja zwłok Ameryki

Opowieść o mieście anarchii w którym nie działa ani policja, ani straż pożarna, ani prawo. I co najgorsze: to jest reportaż, a nie fantastyka, a wspomniane miasto leży w USA, nie w Meksyku. Zapraszamy do Detroit – symbolu upadku kapitalizmu, w którym nikogo nie dziwią ludzkie zwłoki przez kilka dni leżące w pobliżu głównej ulicy miasta. Po prostu: nie ma komu ich stamtąd zabrać.

2020/02/04

Szczygłofonia

W październiku zeszłego roku Mariusz Szczygieł odebrał literacką nagrodę Nike za książkę „Nie ma”. A dla nas, nie ma żadnego powodu, aby nie pozastanawiać się przez krótką chwilę nad tym, skąd Szczygłofonia, czyli co tam w pisaniu i głowie Szczygła gra.

2020/01/23

Trylogia Husycka. Bo Sapkowski to nie tylko Wiedźmin

Osoby, które kojarzą Sapkowskiego tylko z mrukliwych wywiadów oraz tego, że "tanio prawa do Wiedźmina sprzedał", mogą o nim myśleć jak o leśnym dziadku. Nawet jeśli, to pewne jest też, że pisać to ten dziadek potrafi, a seria z Geraltem wcale nie jest jego największym literackim osiągnięciem. Za najcenniejszą w pisarstwie Sapkowskiego krytycy uznają Trylogię Husycką.

2020/01/18

Jonathan Carroll – Kraina Chichów

Klasyka z cyklu takich klasyk, które i warto, i wypada, i dobrze jest poznać. „Dobrze” w sensie, że „Krainę Chichów” Carrolla czyta się szybko i z ogromną przyjemnością.

2020/01/14

Ślepnąc od świateł – dobry serial na podstawie dobrej książki

Gdy powieści trafiają na ekran, bywa z tym... różnie. Gdy ekranizowane są w formie seriali, bywa... jeszcze bardziej różnie. Powieści Jakuba Żulczyka "Ślepnąc od świateł" wyszło to koncertowo.

2019/12/30

5 polskich książek roku 2019

Koniec roku, czas podsumowań. Które pozycje spośród naszych, krajowych powieści zrobiły wrażenie nie tylko na Polakach? Jest ich zapewne wiele – my subiektywnie typujemy pięć poniższych.

2019/12/12

Warto przeczytać: Stephen King – Doktor Sen

„Lśnienie” Kinga to bezdyskusyjna klasyka literatury grozy. Aż się wierzyć nie chce, że pierwszy raz została wydana w roku 1977; za grosz się nie starzeje. A ostatnio nawet młodnieje, a to za sprawą kontynuacji – powieści „Doktor Sen”, którą King powrócił do dobrze znanej historii i bohaterów.

2019/12/11

Joanna Szyndler – między Warszawą, Hawaną, a Miami

Spotykamy się w klubokawiarni Towarzyska na warszawskiej Pradze. W tle leci Amy Wniehouse; raczej głośno. Asia przychodzi uśmiechnięta – jak zwykle. Ma ze sobą książkę „Kuba-Miami. Ucieczki i powroty”, która w październiku była nominowana do Nagrody Conrada. Czuje się tutaj, jak u siebie; mieszka niedaleko. Prosi o ściszenie muzyki. Amy, choć nadal świetna, już nas nie zagłusza. Zaczynamy rozmawiać o książce Asi, o Kubańczykach, podróżach na Kubę…

2019/12/05

Z książką na Wyspy Kanaryjskie

Grudzień. W Polsce ciemno, leje i do tego: -5°C, leje. A ty lecisz do raju: słońce, ocean i 22 stopnie Celsjusza. To po jasną ciasną zabierasz ze sobą książkę?

2019/11/13

Bonda na jesienne wieczory

Bonda. Jedno słowo, nazwisko, które momentalnie kojarzy się z polską literaturą kryminalną – w końcu, tylko „Okularnika” sprzedała ponad 100 000 egzemplarzy. Ale Katarzyna Bonda jest też dziennikarką, a napisany przez nią zbiór wywiadów z Polkami skazanymi za morderstwa, może kryć tajemnicę jej sukcesu.

2019/11/08

100 najlepszych XXI wieku wg. „Guardian”

Wydawany od 1821 roku, brytyjski dziennik „Guardian”, to jeden z najbardziej utytułowanych, prestiżowych mediów na Wyspach Brytyjskich. Olga Tokarczuk to jedyny polski autor, którego pozycja znalazła się w opublikowanym we wrześniu w „Guardianie”, zestawieniu 100 najlepszych książek XXI wieku. Pokonała m.in. Harrego Pottera. Powieść...

2019/11/01

Książki i dzieci

Jak zabić w dzieciach chęć czytania – poradnik Amerykanie czytająod nas kilka razy więcej książek? W USA, średnio 12 pozycji rocznie, a w Polsce,od biedy: jedna? U nich czyta 73%, a u nas 37% rodaków? Za dużo! To znaczy – za dużo Polaków czyta książki! Panie ministrze...

2019/10/28

24. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie 2020

Ledwo skończyła się tegoroczna edycja targów, a organizatorzy już zapowiedzieli kolejną. Z naszej strony: jesteśmy przekonani, że będzie warto się na nią wybrać. Tak, jak zawsze.

2019/09/22

LEKTURA NA JESIENNE WIECZORY

Jakub Błaszczykowski, Małgorzata Domagalik – „Kuba. Autobiografia” Są tacy piłkarze, którzy na zawsze już zapisali się w historii i pamięci kibiców. Są takie wywiady z piłkarzami, które daleko wybiegają poza tematy sportowe. I są historie tak dramatyczne, tak prawdziwe i tak motywujące zarazem, że po prostu trzeba...

2019/09/20

MIĘDZYPOKOLENIOWY FESTIWAL LITERATURY DZIECIĘCEJ 2019 „Ojce i dziatki”

Ojce i dziatki, dziatki i ojce To jest festiwal! Trwa od maja, poświęcony jest książkom dla dzieci i właśnie odbywa się jego małopolska edycja, na której – oczywiście – nie mogło nas zabraknąć. Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej 2019 „Ojce i dziatki” to spektakularne przedsięwzięcie. 17 miast, 8 miesięcy...

2019/09/19

LEKTURA NA JESIENNE WIECZORY

Często wydaje „wewnętrzne okrzyki”, jest świeżo po rozstaniu z mężem, z którym spędziła 40 lat i jest troszkę… dziwna. Żeby nie powiedzieć: sztywna. W dodatku szczerze nie cierpi piłki nożnej, a przyjdzie jej mieć z nią w najbliższej przyszłości sporo wspólnego. Britt-Marie, to niby tylko typowa, starsza pani....

2019/08/11

Olga Tokarczuk – tak: książki są szczepionką na nacjonalizm

  Olga Tokarczuk – tak: książki są szczepionką na nacjonalizm Jurek Owsiak, zapowiadając spotkanie z Olgą Tokarczuk,mówił o nowomowie i o tym, jak ważne są słowa. Stwierdził też, że to właśnie Olga świetnie o wartości słów opowie.Opowiedziała. Opowiedziała na przykład tak: „W świecie przesytu, gdy mamy za dużo wszystkiego,...

2019/08/04

ASP Pol’and’Rock: spotkanie z Justyną Kopińską

ASP Pol’and’Rock: spotkanie z Justyną Kopińską Było gorąco tak od pytań publiczności, jak i od bardzo słonecznej pogody. Jedno z dzisiejszych spotkań na Akademii Sztuk Przepięknych odbyło się sędzią Igorem Tuleyąoraz dziennikarką i reporterką Justyną Kopińską. ASP na Pol’and’Rock to wiele ciekawych spotkań, pełnych trudnych pytań...

2019/07/12

KRYMINAŁ CIĄGLE MODNY

Powieści z dreszczykiem od lat są czołówką tych działów literatury, które najczęściej czytamy. Nie tylko klasyki Agathy Christie – polski kryminał trzyma się wyjątkowo rześko, choć wygląda na to, że nie jest już specjalnie młody. 100 lat to ładna cyfra i okrągła rocznica, która wiąże...

© Copyright 2019-2020 by Hanoteka.pl Projekt i wykonanie: Agencja Interaktywna Epoka

Kontynuując korzystanie ze strony, wyrażasz zgodę na używanie plików cookie. więcej informacji

Ustawienia plików cookie na tej stronie są ustawione na „zezwalanie na pliki cookie”, aby zapewnić Ci najlepsze możliwości przeglądania. Jeśli nadal korzystasz z tej strony bez zmiany ustawień dotyczących plików cookie lub klikniesz przycisk „Akceptuj” poniżej, wyrażasz na to zgodę.

Zamknij